BİODOĞA ÇEVRE DANIŞMANLIK iletişim - çağrı numarası

KARBON AYAK İZİ


Karbon ayak izi nedir?

Karbon ayak izi, belirli bir zaman dilimde gerçekleşen insan faaliyetleri sonucu doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkan ve atmosfere yayılan sera gazlarının karbondioksit (CO2) eşdeğeri ile hesaplanmasıdır. CO2 emisyonunun hesaplanması veya karbon ayak izi, genellikle yıl bazında yapılır ve ton birimiyle gösterilir.

Karbon ayak izi = Yakıt Tüketimi x Emisyon Faktörü

Karbon ayak izine karşı her adım büyük önem taşıyor. Üreticiler, genel sürdürülebilirliğe katkıda bulunan ve küresel ısınma ve iklim değişikliğine katkılarını azaltan önlemleri benimsediklerinde, yalnızca şimdi değil, gelecek nesiller için de güvenli ve sağlıklı bir çevre sağlayabilirler. Onlarca yıllık endüstriyel gelişimin oluşturduğu uygulamalardan geçiş yapmak zor bir görev olabilir, ancak üreticilerin karbon ayak izlerini sınırlamaya yönelik atabilecekleri birçok adım var.

Karbon Ayak İzi Kaça Ayrılır ?

Karbon ayak izi, insan faaliyetlerinin çevreye neden olduğu sera gazı üretimi miktarının karbondioksit cinsinden ölçülmesidir ve iki ana bileşenden oluşur: doğrudan (birincil) ayak izi ve dolaylı (ikincil) ayak izi.

Karbon Ayak İzi Kısaca Nasıl Azaltılır? 

1. Yürüyüş yapın.

2. Bisiklet sürmeye çıkın.

3. Toplu taşımayı kullanın.

4. Kişisel aracınızda birden fazla kişiyle yolculuk yapın.

5. Hava yolculuğunuzu azaltın.

6. Hibrit kullanın. 

7. Evinizin enerji verimliliğine dikkat edin.

8. Yeteri kadar elektronik cihaz kullanın.

Malzeme Kullanımını Azaltın

Tesisinizde tek kullanımlık ürünler kullanmaktan kaçının; fazla ambalajı ortadan kaldırın; kağıt posta yerine e-posta kullanın; tamir edilebilecek dayanıklı mallar satın alın; hammaddeleri mümkün olan en verimli şekilde kullanmak için stratejiler belirleyin; farklı türde işleri bir arada gerçekleştirebilen çok görevli ekipman satın alın.

Yeniden Kullanma ve Geri Dönüşüm

Hurda malzemelerden yararlanın; yeni satın almak yerine eski ekipmanı tamir edin/yükseltin. Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ürünler ve malzemeler satın alın; metalleri, kağıtları ve plastikleri geri dönüştürün; tehlikeli maddelerin kullanımından kaçının ve toksik olmayan ürünleri tercih edin.

Özet

Karbon ayak izini azaltma dünyamızın geleceği için büyük önem taşıyor. Üretim tesisleri bu noktada birçok fırsatı barındırırken, geleceğimiz için önemli bir görevi üstlenebilir. Yukarıda saydığımız maddelerle sadece karbon ayak izinizi azaltmış olmayacaksınız, aynı zamanda maliyetlerinizi en aza indirerek rekabetçiliğinizi ciddi oranda arttırabileceksiniz.